Televízia CENTRAL
Image default

SPRÁVY – 19. 4. 2021

Ôsmaci a deviataci sa vracajú do školských lavíc. Škôlkari a žiaci prvého stupňa sa učia prezenčne už niekoľko týždňov. * Slovenskí chovatelia ošípaných žiadajú od spracovateľov spravodlivé rozdelenie zisku za predanú bravčovinu. Cena, ktorú aktuálne dostávajú od spracovateľov za ošípané, totiž naďalej nepokrýva ich náklady na chov zvierat. * Nitrianska galéria otvára svoje brány * Dobrovoľníci v Nitre vyniesli zo zoborských lesov dve tony odpadkov * Rodný dom najznámejších uhrovských rodákov s novou strešnou krytinou

OTVORENÉ ŠKOLY
Nástup detí do škôl si vyžiadal rozsiahle protiepidemiologické opatrenia. Podľa slov hovorcu mesta Nitra, v školách a škôlkach zabezpečili teplomery, antibakteriálne mydlá, dezinfekciu, rukavice, rúška, respirátory, štíty, germicídne žiariče, ozonizátory vzduchu, aj difuzéry. Mesto čaká aj na schválenie dotácie z ministerstva zdravotníctva,na nákup termo brán. Zápisy prváčikov sa konali elektronicky. Pravidlá si určuje každá škola, tlačivá sú k dispozícii online na stránke školy, vyplnené formuláre odosielajú rodičia mailom. Niektoré školy sa vynašli, na zápisy žiakov využili dnešné možnosti videohovorov. Napríklad na Základnej škole na Nábreží mládeže si rodič stiahne aplikáciu, dostane prihlasovacie heslo a čas, kedy sa cez aplikáciu spojí s pridelenou pani učiteľkou. Dobrou správou je aj návrat ôsmiakov a deviatakov do školských lavíc. Mnohí majú obavy, ako zvládnu blížiace sa prijímacie pohovory na stredné školy. Od pondelka 19. apríla budú mať možnosť osviežiť si prezenčne svoje vedomosti, prípadne doplniť chýbajúce časti skladačky k úspešnému zvládnutiu prijímačiek.

ZA KULTÚROU AJ DO GALÉRIE
Nitrianska galéria po uvoľnení pandemických opatrení opäť otvára svoje priestory pre verejnosť. Aktuálne výstavy si budú môcť návštevníci pozrieť od utorka. Doteraz ich mohli milovníci umenia vidieť prostredníctvom 3D virtuálnych prehliadok. V Reprezentačných sálach je to výstava s názvom Do prírody galérie?, v Salóne je stála expozícia diel Františka Studeného a v Galérii mladých výstava Lovci a zberači. Jednotlivé výstavy budú môcť pozrieť iba pri dodržaní aktuálnych pandemických opatrení. Podľa nich sú povolené iba individuálne prehliadky s jedným návštevníkom na 15 štvorcových metrov. Vstup je povolený iba s negatívnym testom na koronavírus.

SLOVENSKÍ CHOVATELIA CHCÚ SPRAVODLIVÉ CENY
Slovenský zväz spracovateľov mäsa v týchto dňoch avizoval od polovice apríla zdražovanie mäsa a mäsových výrobkov o 10-12%. Mäso a mäsové výrobky by tak mali predávať do obchodov drahšie. Po spravodlivom prístupe však volajú aj slovenskí chovatelia ošípaných, ktorí stále nedostávajú za svoje zvieratá takú cenu, pri ktorej by na chove zvierat neprerábali. Pohyby cien na pultoch v obchodných reťazcoch totiž častokrát nekopírujú nákupné ceny jatočných ošípaných. Za ostatné týždne sa ceny zvýšili na úroveň približne 1,20 € za kg živého zvieraťa. Aktuálne už odbytové ceny ošípaných nestúpajú, takýto stav sa drží približne 6 týždňov. Dôvodom predchádzajúceho zníženia cien bola situácia s covidom a stagnácia celosvetového obchodovania s bravčovým mäsom – najmä pre africký mor ošípaných. Ceny na nemeckej burze klesali, pretože sa zastavil vývoz najmä na ázijské trhy. V súčasnosti už niektoré krajiny nanovo obnovili dovoz bravčoviny z Nemecka – napr. Honkong, čo malo vplyv na oživenie obchodovania. Naši chovatelia dúfajú, že cena sa zvýši, aby sa im oplatilo chovať ošípané a zároveň nielen udržiavať chovy, ale investovať do nich a tak zvyšovať aj potravinovú sebestačnosť .


UPRATOVALI ZOBORSKÉ LESY
Dobrovoľníci a ochrancovia prírody vyniesli aj tento rok zo zoborských lesov množstvo odpadkov. V poradí 12. ročník Jarného čistenia Zobora zorganizoval Nitriansky horský spolok v spolupráci s mestom Nitra, Správou Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Strážou prírody Ponitrie. Ako informoval Nitriansky horský spolok, tento rok sa podarilo odstrániť z turistických chodníkov i lesného porastu dve tony odpadu. „Spolu za 12 ročníkov je to už 32 ton. To je až šialené množstvo, ak si predstavíme, že by tento odpad bol stále v prírode,“ skonštatovali organizátori. Tento ročník podujatia prebiehal pre pandémiu vo zvláštnom režime. Namiesto jednodňovej hromadnej akcie sa čistenie Zobora rozložilo na štyri dni. „Zbieranie odpadu prebiehalo individuálne v rodinných bublinách,“ vysvetlili organizátori.


MENIA STRECHU NÁRODNEJ KULTÚRNEJ PAMIATKY
Rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka v Uhrovci dostane novú strechu. K jej rekonštrukcii pristúpilo Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktoré objekt spravuje, z dôvodu jej narušeného technického stavu a zatekania do podkrovných priestorov expozície.Na rodnom dome kompletne vymenia strechu s výmerou 480 štvorcových metrov tak, aby sa zachovali prvky ľudovej architektúry. S prácami začal dodávateľ v týchto dňoch. Do obnovy strechy múzeum investuje z vlastných zdrojov sumu vo výške 40 788 eur. Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1965. Pôvodne bol školou a učiteľským bytom. Dom bolo potrebné postupne reštaurovať. Začiatkom 70. rokov 20. storočia objekt kompletne renovovali. Stavebné úpravy zachovali autentickosť kultúrnej pamiatky a zároveň umožnili rozšírenie expozičných priestorov. V súčasnosti slúži objekt ako múzeum.

Podobné Príspevky

Spravy: Spravodajstvo zo 6.11.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 30.10.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 1.10.24

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 24.9.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 15.9.2024

produkcia

Správy: Spravodajstvo z 7.8.2024

produkcia